Schema

Vår ambition är att lägret ska visa på stor bredd och variation med ett tema runt mångfald och framtid.

Instruktörer:

Anna Spangfort
5 dan, Järfälla Aikidoklubb
Anna Wilder Hjerppe
4 dan, Isshinkai Aikidoklubb
Cecilia Ralfe-Stelander
6 dan, KFUM Uppsala Aikido
Cenneth Sparby
6 dan, KFUM Uppsala Aikido
Christian Jacobsson
5 dan, Gubbängens Aikidoklubb
Daniella Wiener
4 dan, Iyasaka Aikidoklubb
Eleonore Bjerlemo
5 dan, Vanadis Aikidoklubb
Helena Wikström
4 dan, Vanadis Aikidoklubb
Henrik Hultén
4 dan, Sundsvalls Budoklubb
Jakob Blomquist
4 dan, Lunds Aikidoklubb
Jan Eriksson
6 dan, Enköping Ki-Aikidoförening
Jan Grönholm
4 dan
Jenny Lagerqvist
5 dan, Iyasaka Aikidoklubb
Jimmy Larsson
6 dan, Aikido Sundsvall Meiseikai
John Mårtensson
4 dan, Aikido Malmö Meiseikai
Josef Pallas
4 dan, KFUM Uppsala Aikido
Katarina Gullberg
2 dan, Aikidoyo Nyköping
Laila Fladberg
4 dan, Göteborgs Aikidoklubb
Lars Niklasson
4 dan Ki-Aikido & 4 dan Aikikai, Solna Aikidoklubb
Lars Stjernstedt
6 dan, Visby Aikido
Lars-Göran Andersson
6 dan, Torsby Aikidoklubb
Leif Brand
4 dan, Aikido Sundsvall Meiseikai
Leif Sunje
6 dan, Hikari Aikidoklubb
Linda Wennersten-Sporre
4 dan, Borås Aikidoklubb
Maria Mossberg Ahlström
6 dan, Iyasaka Aikidoklubb
Mats Alexandersson
6 dan, Stockholms Aikidoklubb
Mats Strömgren
4 dan, Takemusu Aikido Göteborg
Mona Bergman
3 dan
Peter Spangfort
6 dan, Järfälla Aikidoklubb
Pia Moberg
6 dan, Riai Aikido Dojo
Stefan Jansson
5 dan, Brandbergens Aikidoklubb
Sten Frödin
4 dan, Iyasaka Aikidoklubb
Sven Lundqvist
5 dan, KFUM Uppsala Aikido
Thomas Von Gegerfelt
6 dan, Stockholm Aikikai
Åke Pekkarinen
4 dan, GAK Enighet
Åsa Bergström
5 dan, Föreningen Aikido Dojo Liljeholmen

 PS. Information om namn, klubb och grad är baserad på information vi har tillgänglig – skulle något vara fel är det alltså oavsiktligt men skicka ett mail till info@sverigelager.se så rättar vi så snart det går.

Träning:

Vi kommer att ha en stor matta uppdelad i tre delar AI, KI och DO i den stora hallen, utöver det har vi även tillgång till Judohallen där man kan värma upp mm.

Utrustning:

Ta med egen bokken och jo, endast ett mindre antal kommer att finnas tillgängliga för utlåning.

Schema:

 Schemat är än så länge preliminärt, vi kommer att uppdatera efter hand som tiderna bekräftas. Pass markerade med X är inte fördelade än då det finns några tillfrågade instruktörer som ännu inte bekräftat sin medverkan.

  Dojo 
TorsdagAIKIDO
11:00 - 11:50XCecilia Ralfe-StelanderX
12:00 - 12:50Sven LundqvistÅsa BergströmEleonore Bjerlemo
13:00 - 13:10XInvigningX
13:10 - 13:50XKatarina GullbergX
14:00 - 14:50Thomas Von GegerfeldtSten FrödinLaila Fladberg
15:00 - 15:50Daniella WienerMona BergmanJosef Pallas
16:00 - 16:50Christian JacobssonPia MobergÅke Pekkarinen
FredagAIKIDO
09:00 - 09:50Josef PallasXLinda Wennersten Sporre
10:00 - 10:50Mats StrömgrenJohn MårtenssonSten Frödin
11:00 - 11:50Leif SunjeMaria Mossberg AhlströmX
12:00 - 12:50XJimmy LarssonJenny Lagerqvist
13:00 - 13:50XLars-Göran AnderssonStefan Jansson
14:00 - 14:50Helena WikströmChristian JacobssonMona Bergman
15:00 - 15:50Lars StjernstedtHenrik HulténLeif Brand
16:00 - 16:50Åsa BergströmEleonore BjerlemoCenneth Sparby
LördagAIKIDO
09:00 - 09:50xJakob BlomquistAnna Spangfort
10:00 - 10:50Helena WikströmCenneth SparbyJohn Mårtensson
11:00 - 11:50ReseveradJan ErikssonEleonore Bjerlemo
12:00 - 12:50ReseveradPeter SpangfortÅke Pekkarinen
13:00 - 13:50ReseveradJenny LagerqvistStefan Jansson
14:00 - 14:50Mats AlexanderssonAnna Wilder HjerppeSten Frödin
15:00 - 15:50Leif SunjeDaniella WienerChristian Jacobsson
16:00 - 16:50Gruppfoto & Uppvisning
SöndagAIKIDO
09:00 - 09:50XJan ErikssonPia Moberg
10:00 - 10:50Mats StrömgrenSven LundqvistMaria Mossberg Ahlström
11:00 - 11:50Lars StjernstedtLaila FladbergHenrik Hultén
12:00 - 12:50Katarina GullbergLeif BrandAnna Wilder Hjerppe
13:00 - 13:50Åsa BergströmXJacob Blomquist
14:00 - 14:50XJan GrönholmX
15:00 - 15:10Avslutning