Schema

Vår ambition är att lägret ska visa på stor bredd och variation med ett tema runt mångfald och framtid.

Instruktörer:

Anna Spangfort
5 dan, Järfälla Aikidoklubb
Anna Wilder Hjerppe
4 dan, Isshinkai Aikidoklubb
Cecilia Ralfe-Stelander
6 dan, KFUM Uppsala Aikido
Cenneth Sparby
6 dan, KFUM Uppsala Aikido
Christian Jacobsson
5 dan, Gubbängens Aikidoklubb
Daniella Wiener
4 dan, Iyasaka Aikidoklubb
Eleonore Bjerlemo
5 dan, Vanadis Aikidoklubb
Helena Wikström
4 dan, Vanadis Aikidoklubb
Henrik Hultén
4 dan, Sundsvalls Budoklubb
Jakob Blomquist
4 dan, Lunds Aikidoklubb
Jan Eriksson
6 dan, Enköping Ki-Aikidoförening
Jan Grönholm
4 dan
Jenny Lagerqvist
5 dan, Iyasaka Aikidoklubb
Jimmy Larsson
6 dan, Aikido Sundsvall Meiseikai
John Mårtensson
4 dan, Aikido Malmö Meiseikai
Josef Pallas
4 dan, KFUM Uppsala Aikido
Katarina Gullberg
2 dan, Aikidoyo Nyköping
Laila Fladberg
4 dan, Göteborgs Aikidoklubb
Lars Niklasson
4 dan Ki-Aikido & 4 dan Aikikai, Solna Aikidoklubb
Lars Stjernstedt
6 dan, Visby Aikido
Lars-Göran Andersson
6 dan, Torsby Aikidoklubb
Leif Brand
4 dan, Aikido Sundsvall Meiseikai
Leif Sunje
6 dan, Hikari Aikidoklubb
Maria Mossberg Ahlström
6 dan, Iyasaka Aikidoklubb
Mats Strömgren
4 dan, Takemusu Aikido Göteborg
Mona Bergman
3 dan, Copenhagen Aikishuren Dojo
Peter Spangfort
6 dan, Järfälla Aikidoklubb
Pia Moberg
6 dan, Riai Aikido Dojo
Stefan Jansson
5 dan, Brandbergens Aikidoklubb
Sten Frödin
4 dan, Iyasaka Aikidoklubb
Sven Lundqvist
5 dan, KFUM Uppsala Aikido
Thomas Von Gegerfelt
6 dan, Stockholm Aikikai
Åke Pekkarinen
4 dan, GAK Enighet
Åsa Bergström
5 dan, Föreningen Aikido Dojo Liljeholmen

 PS. Information om namn, klubb och grad är baserad på information vi har tillgänglig – skulle något vara fel är det alltså oavsiktligt men skicka ett mail till info@sverigelager.se så rättar vi så snart det går.

Träning:

Vi kommer att ha en stor matta uppdelad i tre delar AI, KI och DO i den stora hallen, utöver det har vi även tillgång till Judohallen där man kan värma upp mm.

Utrustning:

Ta med egen bokken och jo, endast ett mindre antal kommer att finnas tillgängliga för utlåning.

Schema:

 Schemat är än så länge preliminärt, vi kommer att uppdatera efter hand som tiderna bekräftas. Pass markerade med X är inte fördelade än då det finns några tillfrågade instruktörer som ännu inte bekräftat sin medverkan.
Några pass kommer vara inriktade på vapenträning med jo eller bokken. Dessa är markerade ”(vapen)” i schemat.
Barn och Ungdomspassen är för er upp till 20 år, räkna med fart och fläkt och fötterna i taket!

  Dojo 
TorsdagAIKIDO
11:00 - 11:50Katarina GullbergJosef Pallas-
12:00 - 12:50Sven LundqvistÅsa Bergström-
13:00 - 13:10-Invigning-
13:10 - 14:00-Cecilia Ralfe-Stelander-
14:10 - 15:00Thomas Von GegerfeldtSten FrödinLaila Fladberg
15:10 - 16:00Daniella WienerMona BergmanÅke Pekkarinen
16:10 - 17:00Christian JacobssonPia Moberg
(vapen)
Eleonore Bjerlemo
FredagAIKIDO
09:00 - 09:50Jacob BlomquistJosef Pallas-
10:00 - 10:50Pia MobergJohn MårtenssonSten Frödin
11:00 - 11:50Mats Strömgren
(vapen)
Maria Mossberg AhlströmLeif Sunje
12:00 - 12:50Jenny LagerqvistJan ErikssonSven Lundquist
13:00 - 13:50Stefan JanssonHenrik Hultén Daniella Lindberg Amanou
14:00 - 14:50Helena WikströmChristian JacobssonMona Bergman
15:00 - 15:50Eller BjerlemoLars-Göran AnderssonLeif Brand
16:00 - 16:50Åsa BergströmLars StjernstedtCenneth Sparby
LördagAIKIDO
09:00 - 09:50Stefan JanssonJakob BlomquistAnna Spangfort
10:00 - 10:50Helena WikströmLars-Göran Andersson
(vapen)
John Mårtensson
11:00 - 11:50Jimmy LarssonEleonore BjerlemoBarn / Ungdomsträning
12:00 - 12:50Åke PekkarinenPeter SpangfortBarn / Ungdomsträning
13:00 - 13:50Lars NiklassonJenny LagerqvistBarn / Ungdomsträning
14:00 - 14:50Leif SunjeAnna Wilder HjerppeJan Eriksson
15:00 - 15:50Cenneth SparbyLaila FladbergChristian Jacobsson
16:00Gruppfoto
16:30 - 16:50Nationella uppvisningstruppen
19:00 -Festmiddag Arenahotellet
SöndagAIKIDO
09:00 - 09:50-Jan ErikssonPia Moberg
(vapen)
10:00 - 10:50Mats Strömgren
(vapen)
Sven LundqvistMaria Mossberg Ahlström
11:00 - 11:50Lars StjernstedtLaila FladbergHenrik Hultén
12:00 - 12:50Katarina GullbergLeif BrandAnna Wilder Hjerppe
13:00 - 13:50Åsa BergströmJenny LagerqvistJacob Blomquist
14:00 - 14:50-Jan Grönholm-
15:00 - 15:10Avslutning